ČZ 250 Custom

V druhé polovině 70.let 20. století na světových trzích již jasně vítězily japonské motocykly. Ve stejném období se stále snažila značka ČZ alespoň částečně prosadit na britských trzích modelem Custom, který byl jen jednou z dalších mnoha variací na téma jak nejlépe obléci ten stejný motocykl, jehož základem byla tentokrát ČZ 250 typ 471. Přesto se pro české motocyklové nadšence jedná o velice zajímavý motocykl.

Vraťme se ale zpět do konce sedmdesátých let - z té doby pocházejí níže uvedené dva články, ze kterých je zřejmé, že motocykl v té době nebyl v žádném případě na špičce vývoje, nýbrž se sázelo přesně na opačný konec spektra - na začínající motocyklisty, jelikož se jednalo o jeden z nejlevnějších motocyklů prodávaných v Británii za obdobnou cenu. Tamní dealer měl též dohodnutou nízkou pojistku s pojišťovnou - ovšem ta i tak činila prakticky pětinu pořizovací ceny motocyklu!

V dobových článcích je motocykl trochu též srovnáván s tehdejší DKW, která byla do Británie dovážena za téměř shdnou prodejní cenu. Nicméně základ motocyklu pocházejících z doby 2.světové války v 2. polovině 70.let samozřejmě nemohl konkurenci vystačit.

Otázkou zůstává, kde se rozdílné laminátové prvky lišící se od klasických motocyklů prodávaných v Československu vyráběly. Určitá informace tvrdí, že v Metalexu. Další teorie je, že se úpravy prováděly až v Anglii. Snad se postupem času podaří dopátrat více informací.

Celkem byla vyrobena tři různá provedení podle roku výroby lišící se přední i zadní kapotáží, předním blatníkem a kastlíky. Provedení se jmenovala Mk.I., Mk.II. a Mk.III.

Custom Mk.I.

Dochované motocykly v provedení Mk.I. se vyznačují zlatou metalízou. Zpravidla se jednalo o typy 471.3, později též 471.4. Pravděpodobně jediná publikace (vyjma Přehledu motocyklů ČZ, kde jsem v té době bohužel jednotlivé verze Customů nerozlišil, což bude napraveno v dalším vydání příští rok), ve které byl tento motocykl zmíněn, je brožurka "Neznámé motocykly ČZ" vydaná v roce 2005 v ČZ Řetězy. Z ní pochází následující obrázky vč. tech. údajů.

 

     

 

Jeden z motocyklů z Britské inzerce:

   

Další motocykl, tentokrát prodávaný na ebay dovezený do ČR:

       

Dobový článek, který vyšel v britském tisku v časopise Motorcycle mechanics (bohužel nekompletní):

 

Druhý dobový článek z prosince 1978 o verzi Mk.I. je k zobrazní ve formátu pdf zde.

Custom Mk.II.

Provedení Mk.II. se od Mk.I. lišilo na první pohled zadní partií motocyklu a barevným provedením, které bylo černo-červené. Pro výrobu byly uživání motocykl 472.4.Touto dobou se v propagaci motocyklů ČZ v Británii začly téžv oběvovat různé kresby jako tato:


 

   

Jeden z motocyklů prodávaných na ebay:

 

Tentýž motocykl po přivezen í do ČR:

 

Custom Mk.III.

Mk.III. představovalo vrchol Customů značky ČZ a já osobně si troufám tvrdit, že to byly i vzhledově povedené motocykly. Designově přepracovány byly u této verze též kryty bočních schránek.

 

 

 


Přístup lidí se mění a poslední dobou někteří čeští nadšenci si pro zajímavé československé exportní motocykly jezdí i do zahraničí. Tyto dva motocykly Custom Mk.I. a Mk.II. byly dovezeny z Velké Británie.

 

 Jan Vošalík
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

ČZ 250 Custom

Vložil: Martin JAWA TS - 2011-09-26 00:20:10

Jasne ,
Me se take libi , a to hlavne z pohledu na tehdejsi izolovane CSSR kde by slo o pripadnou peknou alternativu k Jawam 634,638 . Tak skoda , ze jich nebylo vice . A dnes by jsem tuhletu CZ velice rad vlastnil jako peknou vzpominku na ta leta ...

ČZ 250 Custom

Vložil: spencer - 2011-09-11 21:58:29

Docela pěkná uprava hlavně MK 1 A MK 2 semi libí

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.