Jawa 175 Land Patrol

   

 

 

 

 

 

 

 


Je obecně známým faktem, že se motocykly ČZ z prodejních důvodů prodávaly pod značkou Jawa. Tak se motocykl, který v dokumentech továrny ČZ nese označení „ČZ 175 typ 450.00.00 1969“ a evidentně vychází z motocyklu ČZ Trial, prodával na australském trhu jako Jawa 175 Land Patrol se znakem Jawa-ČZ na nádrži. Jednalo se zároveň o první československý motocykl, kterému tamní lidé začali přezdívat „Cocky“, což v australském slangu znamená farmář či zemědělec.Tento název je odvozen od samotného určení tohoto motocyklu, jednalo se o motocykl pro farmáře.

Důkazem výroby těchto motocyklů je i následující článek z časopisu Two wheels z ledna 1970. Právě z výše zmíněných důvodů, kdy se motocykly ČZ prodávaly pod značkou Jawa, je v následujícím článku zniňována všude značka Jawa a ne ČZ.Postupem času vyplývají na povrch různé informace, které doplňují již tak rozsáhlou historii výroby motocyklů ČZ. Mne osobně tento fakt těší, že se toto často právě díky internetu daří.

Přesto jsou i tyto motocykly poměrně zřídka v Austrálii a na Novém Zélandě k vidění a není ani jasné, kolik se jich vlastně vyrobilo. Jeden z těchto motocyklů v předrenovačním stavu je na následujícím obrázku, který jsem získal od australského majitele tohoto motocyklu. Motocykl nemá na štítku (obdobně jako spousta motocyklů ČZ v USA) poslední číslici roku výroby, je zde tedy uvedeno pouze 196. Na štítku je jako typ vyznačeno 450.00.74. Čísla 74 jsou doklepávána ručně. Toto je trochu zvláštností, neboť motocykly pro Československo odchylku uvedenu neměly. Motocykl je osazen 35W alternátorem, jenž byl užíván na provedení Tropy motocyklů ČZ. Číslo motoru začíná označením 470-06-xxxxx, což zřejmě souvisí s užitím alternátoru.

Jan Vošalík

 

 


Článek z časopisu Two wheels, Leden 1970
Překlad: Jan Vošalík

JAWA 175
DVOUKOLÝ PRACOVNÍ KŮŇ


Vypadá přesně tak, že se hodí pro práci – vypadá houževnatě a bezporuchově, bez ozdob, krásy nebo sex-appealu.

S rozvojem trhu motocyklů pro zemědělský trh v posledních letech, kdy prvním nesmělým představením byla BSA Bantam 175 Busham na jihoaustralském trhu, představili mnozí výrobci modely určené primárně pro tento segment trhu.

Jawa 175 – předmět tohoto testu – je československou nabídkou pro tento velice konkurenční trh. Jawa ve svých prodejnách nabízí motocykl 175ccm s velice spolehlivým motorem za slušných $330 ($360 vč. daně).

Ve srovnání s japonskou konkurencí není design celkově tolik moderní. Nemá převodovku s dlouhým převodem nebo vidlice do určené terénu, ale krátko-převodovou čtyřrychlostní převodovku a upravené přední vidlice z cestovního modelu.
Tyto vidlice pracují ale srovnatelně dobře. Ačkoli jejich zdvih není dlouhý, jejich nastavení je velmi pevné a po většině venkova se s nimi dá uspokojivě jezdit.

Přesto je omezený zdvih nevýhodou ve velmi hrbolatých částech země. Občas je nutné fyzicky nadzvednout přední kolo přes překážky – a to je po chvíli velice únavné. Výkon tohoto stroje je skromný, jelikož převody jsou extrémně do pomala.

Jednoválcová Jawa 175, motocykl bez zázraků, přesto velmi praktický, spolehlivý a houževnatý na práci

 

 

Zcela uzavřený řetěz, velký zadní blatník a vysoce usazený motor dávají tušit, pro co tento motocykl byl vyroben

 

 

175ccm jednoválcový dvoutaktní “mlýnek” je velice konvenční, přesto je výfukový systém dosti neobvyklý

 

 

Téměř vše je na přání: zrcátko, klakson atd. Řidítka a v podstatě celý motocykl má rozptýlený, praktický vzhled.

 

Jednička se sotva rozjede, dvoje je o něco lepší, trojka jede asi 25mph a čtyřka – skutečný převod pro projížďku na silnici – jede nejčastěji okolo 45mph, ačkoli vzhledem k málo najetému počtu kilometrů testovaného stroje jsem nezkoušel jet rychle.

Rychlosti jsou záměrně zvoleny vzhledem k účelu tohoto motocyklu. Jawa v tomto motocyklu vůbec nepředstírá nabídku motocyklu pro dvojí účel. I klakson je za příplatek. Motorka je jasně určená pro lidi z venkova.

Celkový výsledek není špatný, ačkoli čeští designéři se z jakéhosi důvodu vyžívají v užití co největšího počtu barev na jednom motocyklu. Motorka vypadá těžce a trochu surově a je velice hlučná. Ale je velice dobře složena a vše co má být silné je skutečně masivní.Rám vypadá tak, že pokud by ho přejel parní válec, nemělo by to na něj žádný účinek a jednoduchý jednoválcový motor je tak klidný, že pokud by se mu zvýšil výkon o 50%, tak by se alespoň vyrovnal japonským motorkám. V tomto motoru je převodovka, která je jako vytesána z jednoho jediného kusu.

Pro řadicí páku je užit starý jedinečný mechanizmus spojení startovací a řadicí páky, který je známý majitelům motocyklů Jawa již delší dobu. Toto je pozitivní pro řazení dolu, ale pro řazení nahoru právě kvůli dlouhému kroku se občas stává, že se člověk nestrefí do rychlosti, především u třetího rychlostního stupně. Na druhou stranu u dalšího měřítka převodovek – nalezení neutrálu – Jawa ukázala svoji jednoduchost samu. Nebylo nutné neutrál hledat – byl vždy tam, kde jsem jej očekával.

Obchodní oddělení určující daně osvobodilo tuto 175ku pro oprávněné od daní. Většina jich se prodá na farmy, nedokážu si moc představit lidi, jak si je budou kupovat, aby s nimi jezdili po silnici.

Pro začátek, mimo zmíněný malý výkon, zmíním řízení, které je velice těžké a v malých rychlostech musí být motorka uvážlivě vedena zatáčkami.

Když jsem si poprvé vyzvednul motocykl, brzdy byly velice špatné. Toto byla ale pouze otázka nastavení, které zabralo pár sekund. Nejsou to nejlepší brzdy na světě, ale pokud vezmeme v úvahu skromný výkon Jawy, pak jsou adekvátní.

Jízda na 175ce je dobrá – lepší než na L2CA například. Toto může být přičteno „svalnatějšímu“ pérování a pohodlněji polstrovanému sedlu.

 

Pozice jezdce je na druhou stranu na zemědělský stroj dosti zvláštní. Rukojeti jsou takové krátké a rovné, podobné těm na skútrech.

Pár širokých rukojetí určené pro motocykly do terénu by rozhodně znamenal velikou změnu k lepšímu. Za prvé by řízení pak bylo pocitově lehčí a za druhé by člověk musel vynaložit méně námahy při tahání motorky po nezpevněných cestách. Tak jak jsou řidítka nyní, nutí jezdce do pozice, kdy je jezdec nahnut dopředu, což nekoresponduje s účelem tohoto motocyklu.

Druhá půlka zvláštního uspořádání startování/řazení – startér – funguje dobře. Ačkoli je trošku těžší páku dostat do správné pozice, motor se nechá poměrně snadno nastartovat. Karburátor musí být řádně přeplavený a člověk na sobě musí mít pořádné boty, ale motor vždy pohotově chytne.

Jakmile je motor nastartován, běží na volnoběh s běžnou hladkostí jednoválce. Když se ale jede, vydává to ten nejšílenější rámus a já jsem se půlku času otáčel přes rameno po policistech, kterým by mohl vadit hluk.

Jedna věc je jistá – pokud nejsou ovce hluché, tak po pár dnech s touto motorkou budou schopny jít centrem jakéhokoli města bez toho, aby se plašily. Ještě další věc – za sebe jsem se mohl podívat až teprve když jsem sám namontoval své vlastní zpětné zrcátko. Vypadá to, že zrcátka jsou také za příplatek.

Tento model Jawy 175 pro zemědělce je dobrou alternativou za nízkou cenu (vlastně asi nejlevnější dostupný model pro zemědělce bez ohledu na objem) z oblasti dvoutaktů se středně velkým objemem, který by měl pracovat snad navždy za jen trochu více než mix oleje s benzínem.

Motocykl má ale pár chyb (jako řidítka), které by se měly opravit, aby se začala prodávat ve velkém množství. To, co udělala Jawa, je že postavila model T (zde autor zřejmě srovnává s Fordem T – ve své době levný a velice dobře prodávaný automobil – pozn. překladatele) zemědělského stroje.

Je to jednoduchý stroj, zamýšlený pro jeden účel, bez jakýchkoli ozdob a krás. Ale farmáři, kteří chtějí stroj, který nastartuje ráno, kdy celou noc pršelo jako z konve a nebudou pravděpodobně ani muset měnit svíčku dalších 50 000mil, by nemohli koupit lépe než právě tuto Jawu.

Pro ty, co vyžadují elektrický startér a všelijaké další formy orientálního designu, by si raději měli pořídit jinou motorku.

Dobrý způsob, jak shrnout popis této Jawy, je označení ochotný pracující kůň.

Originál článku je ke shlédnutí zde.

 


Pro motocykl byl Motokovem zhotoven i následující prospekt:

 


Poděkování: Tímto děkuji australskému motocyklovém nadšenci Jimovi za materiály (foto motocyklu, dobový článek i s prospektem), které umožnily vznik tohoto článku a objasnění více skutečností o tomto motocyklu.

 
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

Jawa 175 Land Patrol

Vložil: 0hayden0 - 2012-04-17 17:28:08

to je stroj :D

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.