Kluby za minulého režimu

Zde je článek Mgr. Jiřího Nedvěda o jeho spolupráci s J.F.Kochem, jeho činnosti v ČEZETA-klubu a popis situace, jak za minulého režimu probíhaly motocyklové akce a jejich vývoj.
V roce 1949  vystál nekonečnou frontu na ČZ 125T v Bílé Labuti, byl to typ s předními teleskopy, s baterií, usměrňovačem a houkačkou, nicméně měl obstarožní koženkové sedlo se 2 pery vzadu a velmi tvrdou podkovou vpředu- zřejmě asi zbytek zásob z modelu ČZ 125b. Od té doby jsem tenhle "mezityp" nikde, ani v muzeu neviděl. Cesta nonstop ve dvou do Bratislavy byla opravdovým utrpením, Tu jsem pak za tři roky vyměnil za péráka – JAWU 250. A konečně v roce 1956 jsem koupil skůtra Čezetu 175 první série. Počátek padesátých let přinesl praktické ochromení klubové činnost, která se - zpočátku mohla zaměřovat vlastně většinou jen na organizaci sportovních podniků – pouze v rámci ZO Svazarmu.. Oživení nastalo pod tlakem nutnosti representovat ve sportu a tím propagovat naše výrobky / hlavně motocykly /- formálním ustavením ÚAMK. Ten vystupoval směrem do zahraničí, neměl však právní subjektivitu. Na úrovni krajů byly pak jako součást KV Svazarmu vytvořeny Krajské automotokluby /KAMK /, rovněž bez subjektivity, měly pečovat o krajské representanty. Brzy se však staly středisky dalších aktivit.

Jak jsme zakládali značkové kluby


Zhruba od počátku roku 1956 se při KAMK Praha začaly – pochopitelně iniciativou zdola – vytvářet jednotlivé specializované ZO Svazarmu, sdružující majitele vozidel jednotlivých značek. Formálně to byly ZO s právní subjektivitou, všichni členové však byli současně členy značkového klubu. Další činnosti se většinou vykázaly na papíře, při mototuristických orientačních soutěžích se i občas zastřílelo ze vzduchovky. Nevýhodou bylo, že řádnými členy mohli být jen ti, kteří bydleli v obvodu činnosti ZO nebo v závodě, kde byla zřízena, pražský klub tedy nemohl mít člena třeba z Kladna. Ale i to se dalo formálně vyřešit “hostováním”. Vyšší svazarmovské orgány tiše souhlasily, protože individuálních motoristů – jako potenciálních členů si musely považovat. V pravidelných intervalech sice na nátlak shora propukal “boj proti nezdravému klubizmu”, ale ten nemohl dlouhodobě uspět, jen otravoval život. Od roku 1955 se totiž začaly dovážet první vozy ze zahraničí / P 70 z NDR, Renault 4CV, Poběda, Simca Aronde, Fiat 600 a postupně další. Jedněmi z  prvních pražských značkových klubů byly právě Čezeta-klub, Fiat-klub a Renault –klub a další a další. Ty velice rychle získávaly širokou členskou základnu a vyvíjely velice potřebnou činnost – technickou osvětu, prohlídky a seřizování vozidel, výlety – později pak organisovanou mototuristiku a soutěže. Odhadovalo se, že plné dvě třetiny aktivních členů přivedl do Svazarmu motorismus.

Mně osobně přinesl klubový život v Čezeta-klubu, jehož jsem byl po léta předsedou, celou řadu celoživotních přátel, s úctou vzpomínám na vzácné osobnosti, které jakoby přenášely předválečné tradice – paní Elišku Junkovou či šéfkonstruktéra J.F.Kocha. S posledně jmenovaným jsem se - po jeho přechodu do důchodu účastnil vývoje řady zlepšovacích návrhů na nejrůznější vylepšení sériových skůtrů, stal jsem se jeho “soukromým zajížděcím jezdcem” prototypů převrtaných motorů s upraveným chlazením Čezety a soupravy "Čezeta s Druzetou” – poněkud kuriózní to kombinace skůtra objemu 200ccm se sidecarem, která byla schválena a zavedena do malosériové výroby v družstvu Drupol.
 Od roku 1956 jsme spolupracovali v Čezeta klubu Praha s konstruktérem J,F,Kochem na řadě zlepšováků. U 501 bylo výrazně zlepšeno chlazení přemístěním aku pod přední štít / tam měl totiž být již původně a doplnění plechového "deflektoru",který vylepšil obtékání vzduchu kolem hlavy. Následovalo i převrtání na cca 200ccm, s výměnou pístu za "soudečkový". Tyto úpravy pak dělal Drupol při montáži Druzety. J.F.K. velmi rmoutilo, že Čezeta musela dostat "jednotnou" 175, která se vůbec nehodila pro zástavbu, zatímco Manet nový motor dostat mohl.
 Tolik k historii.   Mgr. Jiří Nedvěd

 
Skútr ČEZETA s Druzetou - řidič J.F.Koch, za ním Mgr. Jiří Nedvěd.



 




K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.

https://www.high-endrolex.com/6