Moderní motocykl na sklonku výroby

Tak by se snad nechaly charakterizovat poslední motocykly vyráběné v ČZ Strakonice. První ze řady Roadsterů byla ještě dvoudobá stopětadvacítka montovaná od roku 1993 pod typovým označením 521. Ve skutečnosti se nejednalo o zcela nový motocykl, ale spíše pouze upravenou verzi Cagivy Blues, u které byla zadní kotoučová brzda nahrazena bubnovou. Řada dílů na tyto stroje se vyráběly přímo ve Strakonicích a některé i v Jawě. Na motocyklu se nechá poznat, že pochází svým původem z Itálie. Zadní odpružení bylo řešeno centrální pružinou. Zadní pneumatika o šířce 140mm (15") působila možná trochu moc široce, zato vepředu bylo úzká pneumatika 3,25x19." Motocykl o hmotnosti 115kg (bez paliva) dosahoval výkonu 22k. Samozřejmostí již byl elektrický spouštěč motoru, elektronické zapalování CDI a např. i šestistupňová převodovka.

  Již v roce 1994 došlo k určité inovaci. První zásadní spočívala v montáži čtyřtaktního motoru s rozvodem OHC. Další změnu zaznamenalo zadní odpružení, které nyní již nebylo řešeno centrální pružinou, ale dvěma pružícími prvky.

V roce 1996 následoval Roadster s motorem o objemu 199,7ccm s dvouventilovým rozvodem OHC s pětistupňovou převodovkou, který vyvinul zkušený a talentovaný Ing. František Pudil, který již za minulého režimu vyvinul několik prototypů motocyklů o objemech do 200ccm. Vzadu bylo užito 16" kolo.  Velkou výhodou tohoto motoru byla nízká spotřeba - kolem 3,5l/100km při poměrně svižné jízdě.
  Roadstery měly samozřejmě své výhody i nevýhody. Mezi základní nevýhody patřil příliš malý rejd předního kola. To stěžovalo manipulaci motocyklu především na malém prostoru. Navíc byly vybaveny pouze bočním stojánkem, což při montáži může způsobovat určité potíže. Mezi výhody patřila např. ergonomie motocyklu, neboť se na něm cítil dobře jak jezdec menší postavy, byl tedy vhodný i pro dívky, tak jezdci vyšších postav okolo 190cm.
 Na Roadsterech byla snaha o co nejvíce částí vyrobených v ČR. Kvůli tomu také byly některé části pro tyto motocykly vyráběny v Jawě. Mezi ně patří např. přední jednopístová kotoučová a zadní bubnová brzda, nádrž a některé další součásti. Přístrojový panel obsahoval rychloměr s celkovým a denním počítadlem kilometrů, kontrolky neutrálu, blinkrů a mazání. Trochu zajímavým se dá nazvat tvrzení, které zaznělo kdysi při představení tohoto stroje na trh, že design "je laděn v duchu Yamahy Vmax 1200, z níž kopíruje zejména tvar nádrže s falešnými náfuky chladícího vzduchu a tvar dvojsedla."
 Roadstery se v zahraničí prodávaly vcelku s úspěchem, ovšem účelem koupě ČZ Cagivou bylo víceméně proniknutí na východní trhy. Jestliže tehdy stál Roadster 200ccm 74 500Kč, nebyla šance moc velká, Dvoustovky se vyráběly v černé, modré a šedé metalíze.
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.