Poslední pokus - ČZ 125 typ 488.48

Zcela posledním pokusem o zachování výroby motocyklů značky ČZ ve Strakonicích se stal motocykl se 4taktním motorem v podvozku modelu 488 po ukončení spolupráce s Cagivou v roce 1997 pod typovým označením 488.48. Použit byl motor taiwanský CG-125. Jízdní zkoušky, které se prováděly v létě roku 1997, činily bez pár kilometrů 20 tis. km. Poté ovšem došlo k poruše ventilového rozvodu, čímž nastal konec provozuschopnosti motoru.  Průměrná spotřeba během zkoušek činila necelé 3l/100km a max. rychlost se pohybovala okolo 100kmh. Podvozek motocyklu se ale choval velice dobře.

Podle subjektivního hodnocení testovacího jezdce pana Josefa Janečka, které mi sdělil osobně, byl ale výkon motocyklu velice nízký. To se dá přisoudit především kubatuře a obecně chování tohoto druhu motorů. Tímto motorem byly vybaveny např. též první Jawy 125 Travel.

Pro zjištění, zda šlo o kusovou vadu motoru,by se muselo provézt další testování. Na to ale již nedošlo, neboť po finanční studii vyšlo, že projekt nemá význam a že „nula od nuly pojde“. Další vývoj byl bohužel ukončen do určité míry i jistou nevolí na vedoucích pozicích.

S tímto motocyklem byl zároveň vyvinut ještě druhý motocykl typu Enduro se shodným motorem, pro jehož podvozek se jako základ použilo chassis ČZ 125 typ 519.

 

Jan Vošalík 
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.