První stopětasedma

První velká motorka, která proslavila značku ČZ byl právě tento motocykl o objemu 175ccm, jenž vycházel z předchozího prototypu o objemu 150ccm. Nesl již pro strakonickou značku znaky zcela charakteristické jako je například černé smaltování a bílé linky. Byl to motocykl, který již dosti napovídal o vzhledu dalších předválečných motocyklů právě této značky. Po prvé byly veřejnosti představeny na pražském jarním veletrhu roku 1935, přičemž na prvních strojích se začalo pracovat již ke konci roku 1934. Již během prvního roku se prodalo necelých 2000 strojů. Zpočátku byl problém s dostatečnou výrobní kapacitou, neboť takový zájem o tyto motocykly nebyl očekáván. Prvních 500 motocyklů tohoto typu se na trh dostalo již v roce 1934. Tehdy ještě s světlometem 15W, jenž byl později nahrazen výkonnějším 25W. Pro další sezonu byly připraveny stroje se dvěma výfuky.Obecně tyto motocykly patřily mezi lehké stroje, neboť vážily necelých 100kg a přesto vypadají dosti robustně. Vývoj samozřejmě pokračoval a v roce 1938 byl na trh uveden nový modernizovaný stroj. Měl již ve standardní verzi dva výfuky, větší brzdové bubny, zvětšilo se žebrování a s spolu s ním i maximální rychlost motocyklu na 90kmh a též výkon motocyklu na 6,4k.

Motocykly se vyráběly ve dvou základních provedeních. Levnější provedení s názvem Standard mělo kola stříkaná černým smaltem společně s bílými linkami vypadala opravdu zajímavě. Dále byl přední světlomet a některé další věci smaltovány. Provedení Special mělo na rozdíl od Standardního kola, světlomet a další věci chromovány a navíc výkonnější motor. Všechny motocykly bez ohledu na verzi byly vybaveny nosičem, případně místo něj mohlo být montováno tandemové sedlo.
Tyto motocykly se staly záhy velice oblíbenými společníky mnoha motocyklistů a až na drobnosti se tyto motocykly vyznačovaly vysokou spolehlivostí. Dodnes jsou vyhledávanými veterány.

Celkem se jednovýfukových stopětasedmdesátek vyrobilo 2047ks, Standardů 14 777ks (z toho 2000kusů poválečné výroby) a Speciálů 5156ks.K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.