Zpráva o stavbě prototypu motocyklu ČZ 250 – Trial

Následující text popisuje vývoj motocyklu ČZ 250 Trial. Vývojová zpráva pochází původně z VVZ Výroby motocyklů ve Strakonicích. V 90.letech se dostala z ČZ Strakonice během skartace. Přináší zajímavý a důvěryhodný dokument o vývoji tohoto motocyklu.
Jan Vošalík 

 

VVZ Výroby motocyklů                                                                        25.1.1965

 Sdělení č.14/65

Zpráva o stavbě prototypu motocyklu ČZ 250 – Trial.

 


Na základě požadavku zahraničního zástupce pana Deutsche byl ve vývojové dílně postaven v prosinci 1964 prototyp motocyklu pro šlapačkové soutěže – typ Trial.

Základní podmínkou, která ovlivňovala vývoj tohoto typu bylo potřeba vyřešit stavbu motocyklu tak, aby bylo použitím co největšího počtu sériových dílů z typu ČZ 250/475 dosaženo co nejmenšího zvýšení nákladů na motocyklu a to tak, aby se prodejní cena zvýšila zhruba o 20 $.

Proto pokud bylo použito odlišných dílů, ať už upravených ze sériového typu 475 nebo terenního motocyklu typu 968 eventuelně zhotovených přímo pro šlapačkový prototyp, stalo se tak vždy ve snaze zajistit novému motocyklu specifický charakter, co nejlepší ovladatelnost a dobré jízdní vlastnosti.

Jako hnací jednotka byl použit ve špalačkových soutěžích již osvědčený motor ČZ 250 typ 455, ovšem do převodovky byla montována ozubená kola i hřídele z dříve vyráběné tříkolky typu 505. Jedinou další úpravou na motoru je přizpůsobení sériového startovací a řadící páky.

Tlumič výfuku krabicového tvaru, umístěn po levé straně těsně za motorem. Koleno výfuku je vedeno horem, což je nezbytně třeba pro větší průjezdnost. Je upraveno ze sériového polotovaru.

V kolech jsou použity náboje i brzdící bubny typu 620, na zadním náboji je navařen převodník o větším počtu zubů. Ráfky jsou voleny pro pneumatiky: vpředu 2,75x21“ a 4.oox18“ vzadu, tedy stejné jako u soutěžních resp. terenních motocyklů ČZ. Paprsky jsou upraveny na potřebnou délku. V obou kolech jsou montovány držáky pneumatik.

Přední teleskopická vidlice byla převzata ze sériového typu 475, jedinou úpravou bylo zkrácení pružin, nosných trubek a pláště o 15mm. Nosníky vidlic jsou vzaty z terenního motocyklu typ 968 s úpravou otvorů pro nosné trubky a zvětšení úhlu rejdu přemístěním dorazů. Hřídel řazení je delší.

Zadní kyvná vidlice je sériová, má přivařen držák pro vodítka řetězu. Čep kyvné vidlice je rovněž sériového provedení. Zadní pérovací elementy jsou sériové typ 475.

Řídítka jsou bez výztuhy, tvarována tak, aby se dosáhlo vhodného posezu resp. postoje a jsou zhotovena rovněž z polotovaru používaného při výrobě typu 475.

   

 

 

 

 

 

Nádrž je zúžená sestřižením sériových výlisků. Sedlo je upraveno zkrácením základového typu. Motocykl není opatřen schránkami na baterii ani na nářadí, baterie 6V o kapacitě 4,5Ah, výrobek fy. Bosch. Je upevněna v jednoduchém držáku zhotoveném z ocelového plechu.

Prostor mezi zadním kolem a tlumičem sání je uzavřen ze strany kola plechovým krytem upraveným ze série, ze strany motoru koženkovou plentou upevněnou spinkami na sestřižené horní části krytu, jejíž zhotovení může být použito zmetkových výlisků. Kryt řetězu je jednoduchého provedení, otevřený, kryje horní část řetězu a je uchycen k výztužné trubce rámu. Přední i zadní blatník je upraven ze sériových výlisků, k upevnění předního blatníku je použito mimo běžně používané vzpěry ve směru vidlice ještě trubkové chromované vzpěry umístěné v dolní části blatníku. Je shodného provedení jako pro přední blatníky soutěžních motocyklů typu 6D.

Jako světlometu je použito běžně dostupné čtyřhranné mlhovky zn. PAL, která je umístěna na nosníku vidlice. Reflektor je snadno demontovatelný, ovládací panel z duralového plechu je připevněn k hornímu nosníku vidlice a je osazen dvěma tlačítkovými vypínači s kontrolkou nabíjení. Pro snadnou demontáž reflektoru jsou kabely elektrické instalace opatřeny zasouvacími konektory. Zadní koncová svítilna obsahuje pouze jednu žárovku sloužící k osvětlení pozn.značky.

Na základě dosud provedených krátkých jízdních zkoušek má motocykl velmi dobré jízdní vlastnosti a i vzhledově je velmi přitažlivý. Po jeho předvedení zahranič. zástupci byl na objednávku P.Z.O. Motokov postaven další prototyp tohoto motocyklu.

Tento motocykl byl 15.1.1965 předán odbytu a odeslán jako exponát na autosalon v Bruselu.

 

  
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

 

Katalog motocyklů ČZ Monografie motocyklové výroby značky ČZ

  • 480 stran A4
  • 2200 fotografií
  • 512 typů motocyklů

Reklama - JAWAMARKT.CZ

Přísně zakázáno kopírovat jakékoli materiály ze stránek ČEZETmania (www.cezetmania.info) bez písemného svolení majitele webu.
© 2011, ČEZETmania.info, Jan Vošalík, by Target Media s.r.o., design by Fiala&Šebek VC a.s.